دسته‌بندی نشده

معرفی قطعات یدکی گیربکس های SEW

از آنجایی که گیربکس ها امروزه به یکی از پر استفاده ترین ابزار آلات صنعتی به حساب می آید ، قطعات کمکی و فرعی آن نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده اند .

بعضی مدل گیربکس ها میتوانند به تنهایی بدون نیاز به قطعات فرعی ، عملکرد مناسبی داشته باشند اما در بیشتر صنایع و فعالیت ها با توجه به اینکه کارکرد و نوع فعالیت ها بعلاوه ی میزان خروجی مورد نظر متفاوت است ، پس غیر ممکن است که یک تعداد سری و مدلهای محدود بتوانند پاسخگوی نیاز تمام فعالیت ها باشد . نقش قطعات فرعی گیربکس اینجا پررنگتر میشود ، زیرا افراد میتوانند با استفاده از این قطعات دستگاه خود را شخصی سازی کرده و خروجی مورد نیاز خود را به دست آورند .

از طرفی ، با توجه به اینکه شرکت SEW یکی از بزرگترین و معروفترین تولید کنندگان گیربکس و ابزار آلات آن میباشد ، استفاده از محصولات آن هم نسبتا بیشتر از سایر برندها است .

شرکت SEW ، یکی از شرکت های بزرگ صنعتی در کشور آلمان میباشد که با توجه به سال ها سابقه ی کاری که دارد، توانسته مشتریانی از بیشتر کشورها به دست آورد ؛ همین امر باعث شده که در چند کشور کارخانه اسمبلینگ و تولید داشته باشد و در اکثر کشورها نمایندگی های فروش . یکی از مهمترین مزایای محصولات این شرکت که باعث محبوبیت آن در بیشتر صنایع شده است ، بالا بودن کیفیت و تنوع تولید است . بالا بودن کیفیت محصولات موجب افزایش طول عمر مفید دستگاه و بهره وری دستگاه میشود و تنوع در مدلها هم سبب میشود که بتوان از محصولات این شرکت در بیشتر فعالیت ها استفاده کرد  .

لوازم جانبی الکتروگیربکس SEW

با اینکه گفته شد محصولات SEW ، در مدل و سری های مختلف تولید میشوند اما باز هم ممکن است برای بعضی از فعالیت ها دستگاه نیاز به سفارشی سازی داشته باشد که این عمل با استفاده از لوازم یدکی گیربکس صورت میگیرد .

لوازم یدکی های زیادی برای گیربکس وجود دارد ، اما برخی از این لوازم ها مهمتر و پر استفاده تر میباشند که در ادامه به این ابزارها میپردازیم :

  1. پوسته گیربکس SEW

از آنجایی که پوسته گیربکس ، بیرونی ترین قطعه آن است پس بیشتر در معرض خطرها و اتفاقاتی از قبیل ضربه خوردن و شکستن قرار میگیرد ؛ و به دلیل این که سلامت سایر قطعات داخلی دستگاه نیز به این قطعه وابسته است پس مهم است که در صورت آسیب دیدن این قطعه به سرعت تعویض شود .

از طرفی به دلیل اینکه ممکن است بعضی از دستگاه ها نیاز به فعالیت در شرایط سخت ( فعالیت در کنار بخار یا سیالات خورنده ، عوامل محیطی مانند گرد و خاک زیاد و .. ) داشته باشند ، پس در این صورت نیز افراد پوسته خود دستگاه را با یک مدل مقاومتر عوض میکنند .

  1. فلنج گیربکس SEW

بعضی مواقع به دلایل زیادی همچون کمبود فضا ، درجه دار بودن سایر دستگاه های درون سیستم ، نیاز است که گیربکس در زاویه یا موقعیت خاص نصب شود که اینکار با استفاده از فلنج ها انجام میشود .

  1. شافت گیربکس SEW

شافت مهمترین قطعه در همه ی مدلهای گیربکس ( هم مدل های صنعتی و هم سایر مدلها ) میباشد و به همین دلیل یک قطعه اصلی درون دستگاه به حساب می آید .

تعداد این شافت ها ، گاهی اوقات یک یا دوتا بوده و در برخی مدلها نیز بیشتر میباشد ، که هر کدام با توجه به ویژگی هایی که دارند برای فعالیت های خاص مورد استفاده قرار میگیرند .

توصیه میشود با توجه به اهمیت این قطعه در صورت هرگونه آسیب حتی کوچکی ، سریعتر آن را عوض کنید زیرا در غیر اینصورت مابقی قطعات نیز آسیب میبینند .

  1. دنده های گیربکس SEW

دنده ، اصلی ترین قطعه درون هر گیربکسی است ، به عبارتی میتوان گفت عملکرد و نوع هر گیربکسی به نوع دنده و طرز چیدمان آنها بستگی دارد . با اینکه هر مدل گیربکس ، دنده ی مخصوص خود را دارد به همین دلیل نمیتوان خیلی در نوع دنده های تفاوتی ایجاد کرد ولی ساختار بیشتر گیربکس ها به این شکل است که حتی با ایجاد کوچکترین تغییر در چیدمان دنده ها نیز برخی ویژگی های دستگاه تغییر میکند .

قابل ذکر است با توجه به آنکه گفته شد ، دنده ها مهمترین قطعه هستند ، پس در صورتی که یکی از آنها آسیب ببینند باید به سرعت آن را عوض کنید ، در غیر اینصورت با تماس دنده ی آسیب دیده با دیگر دنده ها ، سایر قطعات نیز آسیب میبینند و در مدت زمان کمی عملکرد دستگاه کم شده و حتی از کار می افتد .

  1. انکودر گیربکس SEW

انکودرها مخصوص گیربکس هایی میباشد که دارای سیستم های پردازنده یا کامپیوتری هستند ، عملکرد این قطعه ها به این شکل است که اطلاعات حرکتی دستگاه را دریافت کرده و به سیگنال تبدیل میکند ، سپس اطلاعات به پردازنده رسیده و بعد از آن توسط پردازنده تصمیم گرفته میشود که باید چه کاری انجام شود .

میزان هوشمندی این دستگاه ها متفاوت است اما وجود این قطعه برای بیشتر گیربکس های هوشمند SEW الزامی است .

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *