بازوی گشتاور یکی از قطعات فرعی گیربکس ها میباشد ، که برای بهبود عملکرد و مقاومت گیربکس استفاده میشود ، در ادامه به تعریف کاربردها و عملکرد این قطعه میپردازیم .

بازوی گشتاور گیربکس در واقع یک حلقه برای ایجاد ارتباط بین کاهنده و یک نقطه اتصال میباشد که وجود این قطعه باعث افزایش مقاومت دستگاه در برابر گشتاور تولید شده توسط خود گیربکس میشود .

فروشگاه متحد یکی از قدیمی ترین فروشگاه های ابزارآلات صنعتی میباشد ، که با توجه به تجربیات چند ساله ی خود در این زمینه می تواند بیشتر خدمات را به مشتریان ارائه دهید ؛ برای مثال خدماتی مانند سرویس دستگاه ، مشاوره ی قبل از خرید ( کمک برای انتخاب مدل و سری گیربکس ) ، خدمات بعد از فروش مانند گارانتی ، توضیح شرایط نگهداری از دستگاه و همچنین فروش قطعات یدکی و فرعی صنعتی را ارائه میدهد .

این عبارت به زبان ساده میشود یک قطعه که در زمان عملکرد دستگاه در نسبت دورهای بالا ، استفاده میشود تا با جذب نیرویی که دستگاه در حین فعالیت تولید میکند و انتقال آن، از مقدار لرزش و ارتعاشات دستگاه بکاهد و به ایجاد تعادل در دستگاه کمک بسیاری میکند.

 

خطرات لغزش برای گیربکس های صنعتی همواره وجود داشته است که یکی دلایل آنها فعالیت دستگاه در دور بالا و یا فعالیت در ساعت های متوالی طولانی میباشد که در هر دو صورت دستگاه متحمل فشار و بار زیادی میشود و در نتیجه لغزش آن ندرت بیشتر میشود . این لغزش دستگاه تا حدی میتواند بدون خطر باشد ولی در صورتی که لغزش دستگاه از یک حدی بیشتر شود هم ممکن است خودش آسیب ببیند و هم به مابقی دستگاه های مجاور سیستم نیز خسارت وارد کند  .

از طرفی در برخی از صنایع و فعالیت ها به دلیل کمبود فضا و یا مهم بودن نزدیکی دستگاه ها به یکدیگر ، با یک لغزش کوچک هر دستگاه ممکن است کل سیستم از جای خود خارج شده و مشکلات زیادی را رقم میزند ؛ همینطور در صورت کمبود فضا گاهی ، افراد مجبورند  که دستگاه را در یک جای غیر هموار نصب کنند که در این صورت با لغزش دستگاه ممکن است که دستگاه از یک ارتفاعی سقوط کند .

در همه ی حالت هایی که بالا گفته شده است ، حداقل خسارت خرابی خود دستگاه و حداکثر از کار افتادن کل سیستم میباشد که در هر دو حالت خسارت های زیادی به صنعتکاران وارد میشود به همین دلیل توصیه میشود در اینگونه فعالیت ها و فضاها که ریسک بالایی برای فعالیت دستگاه وجود دارد از بازوی گشتاور گیربکس برای ایجاد تعادل در گیربکس صنعتی خود استفاده کنند .

بازوی گشتاور بسته به کاربرد و نوع گیربکس شاید کاربردهای متفاوتی داشته باشد ولی به صورت کلی یک قطعه حلقه ای شکل است که گیربکس را به یک نقطه اتصال متصل میکند تا از موقعیت مشخص شده ی خود خارج نشود .

 

بازوی گشتاور چه نقشی در طول عمر دستگاه دارد

کاربرد دیگر این قطعه ، کاهش بار وارد شده به دستگاه از درایو ( در مسیر برگشت نیرو ) میباشد که این عامل باعث کمتر شدن مقدار استهلاک درون دستگاه و در نتیجه افزایش طول عمر دستگاه میشود .

همینطور میتوان گفت در صورتی که از برخورد دستگاه به دستگاه های دیگر و یا هر جسم و شی اطرافش جلوگیری شود ، احتمال شکستی قطعات ، آسیب دیدگی پوسته گیربکس و … بسیار کمتر میشود که این امر باعث میشود مدت زمان بین سرویس دستگاه و تعمیرات آن افزایش پیدا کند و عمر فعالیت مفید این دستگاه بسیار افزایش می یابد .

پس خرید قطعه بازوی گشتاور شاید یک هزینه ی اضافی باشد ولی از هزینه های احتمالی آینده مانند تعمیر قطعات ، رنگ کردن پوسته ی دستگاه و… جلوگیری میکند .

قابل ذکر است که در مواقعی که شما به یک مدل خاص از گیربکس ها نیاز دارید ولی محیط مناسب آن را ندارید با استفاده از بازوی گشتاور میتوانید تا حد نامناسب بودن فضای کاری گیربکس را جبران نمایید .

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *