گیربکس یا الکتروگیربکس چیست ؟ الکتروگیربکس وظیفه انتقال نیرو بین یک مصرف کننده و تولید کننده را دارند. این انتقال می تواند برای افزایش یا کاهش گشتاور و یا سرعت دوران باشد. گیربکس ها در صنایع به عنوان یک واسط بین مصرف کننده و تولید کننده توان هستند و یک تعادلی را میان این دو طرف ایجاد می کنند. از انواع گیربکس  می توان به گیربکس خورشیدی ، حلزونی ، شافت مستقیم و کرانویل پینیون و ترکیبی نام برد . گیربکس ها متناسب با کاربردشان می توانند دارای ضرایب تبدیل مختلفی باشند. از گیربکس ها همچنین می توان برای تغییر جهت دوران نیز استفاده کرد. خروجی اکثر گیربکس های صنعتی به صورت گشتاور است و متناسب با کاربری آن می تواند گشتاور یا سرعت دورانی را کاهش یا افزیش دهد.

الکتروگیربکس نیز همانند گیربکس  برای افزایش یا کاهش گشتاور و سرعت دورانی کاربرد دارند. الکتروگیربکس ها می توانند همانند گیربکس ها موجب افزایش سرعت دورانی و در نقطه مقابل کاهش گشتاور شوند و بالعکس.

مشخصه سرعت در الکتروگیربکس ها نرمال می باشد. الکتروگیربکس ها معمولا در تجهیزاتی که وظیفه جابه جایی وسایل سنگین را دارند، کاربرد دارد. در بیشتر الکتروگیربکس های صنعتی از موتورهای الکتریکی AC استفاده می شود. اگرچه موتورهای DC نیز دارای کاربری های مختلفی در صنایع می باشد.

 

 

 

اجزای الکتروگیربکس

الکتروگیربکس با توجه به نسبت کاهش دورموتور اجزایی  دارند که شامل موارد زیر می باشد 

1) چرخ دنده ها: که یکی از مهم ترین قطعات الکتروگیربکس ها چرخ دنده ها هستند که دارای نقش بسیار مهمی درکارکرد الکتروگیربکس ها هستند.
2) پوسته الکتروگیربکس: این قسمت از الکتروگیربکس تمامی دنده های سیستم را در درون خود جای می دهند و پوسته ها اغلب از جنس چدن ریخته گری می باشند.
3) شکاف یا فرم سوراخ ورودی و خروجی: که جنس آن شکاف ها از آلومینیوم می باشد که اغلب به فرم سوراخ و یا شکاف وجود دارند.  
4) کاسه نمد: برای محافظت الکتروموتور در مقابل عوامل محیطی مثل گرد و غبار استفاده می شوند.
5) درپوش کنترل روغن

الکتروگیربکس ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

1- الکتروگیربکس کاهنده

گیربکس کاهنده الکتروگیربکس هایی هستند که بین قطعات محرک و متحرک قرار میگیرد و مقدار دور مورد نیاز را تأمین می کنند. این نوع الکتروگیربکس ها در اشکال مختلفی ساخته می شوند، در الکتروگیربکس های کاهنده باید دقت کرد که سرعت در این نوع گیربکس ها کاهش میابد که باعث افزایش سرعت گشتاور می شوند.

2- الکتروگیربکس افزاینده

در صنایعی که نیاز به دور بالا هست  مانند صنایع پالایشگاهی و مانند آن از این نوع گیربکس های صنعتی استفاده می شود که برخلاف الکترو گیربکس های کاهنده میزان سرعت را افزایش می دهند و به همان نسبت، میزان گشتاور را کاهش می دهند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع گیربکس برحسب تیپ و مدل

انواع گیربکس برحسب تیپ و مدل